Med i heliko bakterija – Da li smete jesti med ako imate ovu bakteriju?

Nedavno ste možda čuli za Helico bakteriju (Helicobacter pylori) i njene negativne učinke na zdravlje. Ova bakterija može izazvati brojne gastrointestinalne probleme, uključujući gastritis i čireve. Ali, da li ste znali da se procenjuje da je oko 50% globalne populacije zaraženo ovom bakterijom?

U nastavku ćemo detaljnije razmotriti šta je heliko bakterija, da li je sigurno jesti med ako imate ovu bakteriju, i kako med može biti deo nutritivne terapije u njenom lečenju.

Ostanite sa nama i saznajte sve što vam je potrebno za zdraviji život sa medom.

Šta je heliko bakterija?

Heliko bakterija (Helicobacter pylori) je gram-negativna bakterija koja često uzrokuje gastritis i peptičke čireve. Iako se često javlja kod dece, prenosi se najčešće unutar porodice kroz korišćenje pribora ili bliskim kontaktima.

Simptomi heliko bakterije variraju, ali značajni simptomi infekcije obuhvataju nadutost, bolove u stomaku i mučninu, koji su prisutni kod različitog procenta zaraženih.

Interesantno je da u približno 60% slučajeva, ljudi zaraženi Helicobacter pylori nemaju simptome. Testovi za dijagnozu su različiti, a najčešće korišćen je test na dah koji se smatra bezbednim i neinvazivnim.

 

Lečenje heliko bakterije obuhvata smanjenje nivoa kiseline u želucu upotrebom lekova kao što su Controloc i Nexium, često u kombinaciji sa antibioticima.

Probiotici, prisutni u jogurtu i kefiru, smanjuju gastrointestinalne tegobe tokom lečenja. Čaj od majčine dušice pokazuje antibakterijska svojstva i preporučuje se nekoliko mlakih šoljica dnevno kao deo terapije.

Med i heliko bakterija: Da li je sigurno jesti med?

Iako se heliko bakterija (Helicobacter pylori) često povezuje sa stomačnim problemima kao što su gastritis i peptički ulkusi, pitanje da li je sigurno konzumirati med kada ste zaraženi ovom bakterijom često se postavlja.

antibakterijska svojstva meda
Takođe, u ishrani se preporučuje razmak između obroka od 3 do 4 sata, sa naglaskom na konzumaciju povrća poput kupusa i brokolija.

Pre nego što se odlučite za med kao deo vaše ishrane, bitno je poznavati specifične vrste meda koje su preporučene zbog visokog nivoa antibakterijskih svojstava.

Da biste iskoristili antibakterijska svojstva meda, sledite ove savete:

  • Uzimajte jednu do dve kašičice meda dnevno, najbolje ujutru na prazan želudac.
  • Koristite med kao prirodni zaslađivač u čajevima ili jogurtu radi dodatne koristi.
  • Izbegavajte termičku obradu meda jer visoka temperatura može uništiti korisne komponente.

Lečenje heliko bakterije medom može se pokazati efikasnim, ali treba imati na umu da terapija medom ne sme zameniti konvencionalne lekove prepisane od strane vašeg lekara.

Koristi meda sa heliko bakterijom su značajne, ali uvek se posavetujte sa stručnjakom pre nego što promenite dijetetske navike.

Med kao deo nutritivne terapije u lečenju heliko bakterije

Med može igrati važnu ulogu u nutritivnoj terapiji za lečenje heliko bakterije, zahvaljujući svojim antibakterijskim svojstvima i bogatom nutritivnom sastavu.

nutritivna terapija medom
Manuka med, na primer, poznat je po svojim snažnim antimikrobnim svojstvima i često se preporučuje za lečenje heliko bakterije.

Vitamin C je ključan u ubrzavanju oporavka sluzokože želuca, reduciranju rizika od predkanceroznih stanja.

Takođe, niske serumske vrednosti vitamina D povezane su sa neuspehom eradikacije H. pylori, dok H. pylori može izazvati smanjenje apsorpcije gvožđa i vitamina B12.

Uključivanje probiotika u ishranu može imati pozitivan efekat u smanjenju nivoa H. pylori i normalizaciji gastrointestinalne flore.

Probiotske kulture poput Lactobacillus rhamnosus i Bifidobacterium bifidum dokazano deluju protiv ove bakterije.

Preporučuje se nastavak konzumacije probiotika najmanje 7 dana nakon završetka antibiotske terapije, dok se preporučuje uzimanje probiotskih namirnica bogatih prebioticima, osim u periodu trajanja antibiotske terapije.

Zaključak

Primena meda kod heliko bakterije može biti potencijalno korisna kao deo nutritivne terapije. Med je poznat po svojim antiinflamatornim i antibiotskim svojstvima, što može pomoći u ublažavanju simptoma koje uzrokuje infekcija.

Međutim, efikasnost meda u lečenju ove bakterije još uvek zahteva dodatna istraživanja kako bi se došlo do konačnih zaključaka.

Pored toga, izbegavanje kofeina, gaziranih pića i alkohola, kao i povećan unos omega-3 masnih kiselina može biti od velike koristi za osobe sa ovom infekcijom.

U konačnici, lečenje heliko bakterije zahteva multidisciplinaran pristup, uključujući adekvatnu terapiju antibioticima, pravilnu ishranu i moguće prirodne preparate poput meda.

Konsultujte se sa svojim lekarom kako biste dobili preporuke prilagođene vašoj situaciji i postigli najbolje moguće rezultate u borbi protiv heliko bakterije.